Philips 66A

Szinte teljesen értelmetlen egy olyan rádiótípusról cikket írni, amiről már megjelent, pláne egy tapasztalt gyűjtőtárs és restaurátor tollából. Hogy én ennek ellenére tollat és fényképezőgépet mertem ragadni, van egy oka: gyermekkorom boldog vakációinak egyik maradandó emléke a nagyszüleim PHILIPS 66A rádiója. Mivelhogy azidőtájt nekünk még nem volt rádiónk, kíváncsisággal, vegyes csodálattal hallgattam a szép hangját, és bámultam a rejtélyes varázsszem zöld színét.

Teltek az évek, nekünk is lett rádiónk, de számomra továbbra is az a kopott, skálaüveg nélküli barna doboz maradt „a RÁDIÓ". Miután beléptem a rádiógyűjtők egyesületébe, egyre jobban hatalmába kerített a nosztalgia, hogy hozzájussak egy hasonló példányhoz, hogy emlékeztessen gyermekkorom gondtalan vakációira. Határtalan volt az örömöm, amikor Simoncsics úr a nála tett látogatásom során megajándékozott egy restaurálást igénylő, de amúgy normál állapotú (csövek és skálaüveg hiányoztak) PHILIPS 66A-val. Még rádiót soha ilyen lelkesedéssel és boldog érzéssel nem restauráltam, mint ezt az egyáltalán nem szép dizájnú, inkább érdekes kinézésű készüléket. Időben visszarepültem jó 50 évet, és újra boldog gyermeknek éreztem magam.

Felépítés szempontjából csak csövezésben + hálózati trafó különbözik testvérétől a 66U-tól. Csövezése: 1. ECH4 -oszcsillátor+keverő, 2. ECH4 - kf. erősítő+hangfrekvenciás előerősítő, EBL1 - végfok+demodulátor, AZ1 - hálózati egyenirányító és EM4 - hangolásjelző. A szokásos elkó és kondenzátorcseréken kívül meg kellet javítanom a hangerőpotméter kapcsolóját és a hangszínszabályzó potmétert, szerencsére sikerült is, mert mindkettő leágazásos, és nehezen pótolhatók. A sok helyen sérült, repedezett mipolán huzalozást sikerült pótolnom a börzénken kapható eredeti kinézésűvel, és ugyanott kaptam az eredetivel azonos új skálaüveget, ami nélkül az egész restaurálás egy fabatkát sem ért volna. Próbaindításnál meg is szólalt a rá jellemző szép hangon, de a bedobozolás után, mikor újraindítottam, már gyengén szolt, és nem lehetett a hangerőt szabályozni! Egy csomó bosszankodás és keresés után rájöttem, hogy a 2. ECH4 foglalat érintkezői a ludasok. Az ECH4 alá tett 2m/m vastag textolitdarab megoldotta a problémát. Amióta befejeztem a restaurálást, és elhelyeztem a "kincsemet" a végleges helyére, úgy érzem mintha gyermekkorom egy részét kaptam volna vissza. Befejezésül kívánom minden gyűjtőtársamnak, hogy legyen egyszer részük egy ilyen igazi, nosztalgiával teli restaurálásban. Egy nagyon boldog PHILIPS 66A tulajdonos.

Neszplák Ferenc, Máramaros, Erdély





RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2010.4.6