60 éves a tranzisztor

1948. december 15. A tranzisztor találmányának beadása, tranzisztor (ang. transfer resistor = átviteli ellenállás)


Új eszköz született, de neve még nem volt. A tranzisztor nevet - több hónappal a feltalálás után - John Pierce, a Bell Laboratórium távközlési részlegének vezetője javaslatára választották. Ezt a találmányt - mint a legtöbb nagy jelentőségű felfedezést - néhány műszaki embertől eltekintve a közvélemény unottan fogadta. Még a The New York Times is csak egy kis fülszöveget jelentetett meg róla „A rádiózás újdonságai" rovatban. Pedig az új eszköz tekintélyes pályát futott be az óta, de életútjának további állomásai akkor még beláthatatlanok voltak. Így a tranzisztor felfedezői csak 1956-ban kaptak közösen Nobel-díjat. William Shockley, John Bardeen és Walter Brattain. A Bell Laboratórium munkatársai, 1934 óta végeztek fizikai, kémiai, anyagszerkezeti és anyagtechnológiai kutatásokat. A kutatás üzleti szükségszerűségből indult: olyan eszközt kellett találni, amely helyettesítheti a nagyméretű, sokat fogyasztó elektroncsöveket. Ez a két anyag a germánium és a szilícium volt. Az első megépített tranzisztort germánium és aranylemez összepréseléséből hozta létre Walter Brattain 1947. december 16-án. Kísérletképpen egy korabeli csöves erősítő egyik elektroncsövének helyébe építették be, amelyet elsőként a vezetőség öt tagja előtt mutattak be, akik megbizonyosodhattak az új alkatrész működőképességéről.

A tűs tranzisztor nem volt stabil, ezért Shockley 1951-ben előállította a könnyebben gyártható, stabilabb rétegtranzisztort. A tranzisztor első sikerét a rádiógyártásban érte el. A rádió mérete és energia fogyasztása jelentősen zsugorodott, a tranzisztorok mérete drasztikusan csökkent. Érdekes elképzelni néhány mai eszköz méretét akkor, ha tranzisztorok helyett elektroncsövekkel kellett volna azokat megépíteni. Egy rádiótelefon például a Washington emlékműnél nagyobb lenne, egy notebook központi tárolója pedig a World Trade Center egyik tornyával vetekedne. Mai életünket meghatározó számítógépek elterjedése is a tranzisztorok óriási fejlődésének köszönhető. Az 1948-ban feltalált tranzisztort csak 1958-ban építik be először számítógépekbe. A Texas Instrument kutatója Jack Kilby kitalálta, hogyan lehet egy félvezető lapkán néhány tranzisztort úgy elhelyezni, hogy azok működő áramkört alkossanak. Ez indította el az integrált áramkörök (chipek) máig tartó gyors fejlődését az analóg, digitális elektronika és a számítógépek terén. Az ENIAC első üzembe állított elektronikus számítógép (1946) közel 18000 elektroncsövet (rádiócső) tartalmazott, tömege 27 tonna és a fogyasztása 140 kW volt. Az ENIAC 2-3 órát működött, utána 2-3 napig szerelték. A tranzisztor révén sokkal megbízhatóbb gépek készülnek, megjelennek az első programozási nyelvek.

Új eredményeket hoztak a világűrben végzett félvezető-kísérletek, amelyek a chipgyártáshoz nélkülözhetetlen, minél nagyobb tisztaságú kristályok előállítását célozzák. A mai számítógépek központi egysége a mikroprocesszor (nagyjából 1 négyzet cm) százmillió vagy több tranzisztort tartalmaz. Az Intel cég mikroprocesszorában 820 millió tranzisztor van. Jelenleg a világon minden emberre körülbelül hatvanmillió tranzisztor jut. Magyarországra a tranzisztor első mintapéldányai 1955-1956-ban jutottak el a Tomits-iskola mérnökeinek kezébe. Lajtha György

vezetésével ekkor indult meg a Posta Kísérleti Intézetben az üzemszerűen használható tranzisztoros erősítők fejlesztése. Jogi és presztízskérdések miatt a hazai telefonhálózat tranzisztorizálása lelassult, s feleslegesen elköltött milliókkal folyt a csöves erősítőállomások építése, de végül a tranzisztor diadalmaskodott. 1948. talán a legmeghatározóbb év volt Japán későbbi sorsának alakulásában is. A tranzisztor alapú technológiai robbanás egyik főszereplőjeként vált lehetővé Japán felemelkedése.
Az Interneten található cikkek segítségével írta az 1948-ban született:

Perőcsényi Péter /a régi telefonok gyűjtője/
RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.8.4