Az Orion gyár 8303-as hullámcsapdái

Az 1940-es évtől az Orion gyár a kisteljesítményű készülékeibe nem fixen építette be hullámcsapdáit. Azokat külön egységként bedugaszolható kivitelben hozta forgalomba, a készülékeket pedig ezek fogadására tette alkalmassá. A hátlap mögött a shasszin külön lett kialakítva a helyük. A 022, 122, 202, 044 hálózati, 044B 133B, 144B, 202B, 302B telepes készülékek így lettek kialakítva. A korábbi 22, 22U, 56, 56U, 933, 933U készülékekbe még egy nagyméretű bakelitlapon kialakított dupla hullámcsapda rendszer volt beépítve minden egyes készülékbe. Ez természetesen jelentkezett azok árában is. Ezeknél az évjáratoknál is lehetett a hullámcsapát külön rendelni 8200 típusszám alatt.





Az új külön bedugaszolható hullámcsapda a 8303 típusszámot kapta, melyet természetesen igény szerint lehetett használni mindenféle más készülékekhez is, ahol hullámcsapdára szükség volt. A külön kialakított hullámcsapda több előnnyel is járt. A készülékek gyártásánál nem kellett foglalkozni a hullámcsapdákkal, azok beépítésével. A régebbi készülékeknél a gyárak előre behangolták a BP. l.-et az egyik hullámcsapdára, a másikat a helyi adóra lehetett utólag behangolni eladáskor, vagy az üzembe-helyezéskor, ez esetleg utólag bonyodalmat okozhatott. Az 1940-es évtől felmerült az is, hogy a megnagyobbodott ország távol eső részein nincs szükség a BP. I. hullámcsapdázására, mert hiszen ott örültek, ha egyáltalán venni tudták a magyar adást. Természetesen a messzire elkerült készülékekbe nem volt szükség a régi formában beépített hullámcsapda rendszerre. Ezért is találták ki a külön hullámcsapdát az Orionnal. Az új hullámcsapdákat a gyártásnál előre behangolták a BP. l-re illetve a relé adókra és azokat külön jelzéssel látták el. A gyár pedig az adott területen működő helyi adóhoz tartozó hullámcsapdákkal szállította készülékeit. Vagy a kereskedők rendelték meg a megfelelő hullámcsapdát a készülékhez, vagy e nélkül, egy vagy két hullámcsapdával igény szerint. Ez így az eladási árnál is jelentkezett, tehát láthatjuk ez így több szempontból is előnyös volt.


A külön szállított, illetve eladott példányokat barna kartondobozba csomagolták, kék-piros hullámvonalas, Orion rádió feliratos papírszalaggal zárták le. A szalagra Orion fejes matrica került. A papírmatrica téglalap alakú világos részére nyomtatták az alkatrész gyári számát. (Ez minden külön szállított Orion alkatrésznél így volt a '30-40-es években, különféle méretű kartondobozokkal.) Ez a hullámcsapdák esetében 8303 utána A, B, C, D jelzés a relé adókra behangolt példányoknál. Pécs, Miskolc, Mosonmagyaróvár, Nyíregyháza, voltak a relé adók, az hogy melyik jelzés, melyikhez tartozott egyelőre nem egyértelmű. Ezen kívül a hullámcsapda bakelitházán felül, az antenna és a föld hüvely közötti részen, egy kis papírcímkén is szerepelt egy betű, mely azonosította az adott hullámcsapdát. A papírcímke részére a bakeliton van egy kis „sraffozott" rész, melyre ragasztották a papírcímkét. Nem túl jó ragasztót használtak, mert ez a kis papírcímke szinte mindig elveszett. Szerencsére több példány is van a gyűjteményemben, az egyiknél a papírcímkén egy „Ny" betű látható. Ebben az esetben ez Nyíregyházát jelenti. A papírcímkén levő betűk a relé adók kezdőbetűit jelentik. Van bontatlan dobozú példányom is, melyen a papírszalag az idők folyamán felszakadt, a kartondoboz papírmatricáján 8303 C jelzés van, belül a hullámcsapdán pedig P betűs papírcím ke van. Ez Pécset jelenti.

A tetszetős csomagolás egy 4,8 x 4,8 cm-es 3,8 cm magas, szintén tetszetős bakelitkockát takar, melyből két rugós banándugószerű érintkező lóg ki dugaszolás céljából. A dobozka tetején a két rézhüvely antenna és föld jelzésekkel vannak ellátva. Középen lyuk, melyen át lehet a vasmagot állítani. Alatta az Orion embléma Orion rádió felirattal. Alul négy csavarral van a bakelitlapra szerelt belső szerkezet a bakelitkockába csavarozva. A rezgőköri tekercs bakelit csévetestre készült, egy keskeny fémlemezcsíkkal van az alaplapra szerelve, M10 draloperm vasmaggal van ellátva. Én eddig háromféle verzióval találkoztam, kettőnél azonos volt a tekercs két leágazással, a harmadiknál leágazások nélküli volt. A kivezetések meg vannak festve, kezdet-piros, leágazások kék és sárga, a vég nem színes. A leágazások nélküli tekercs végei nincsenek színnel jelölve. A vasmag mindegyiknél azonos. A bakelitlapon négy szegecselt forrfül van a belső oldalon, a tekercs kivezetések számára és a rezgőköri kondenzátor részére. Az egyes variánsoknak megfelelően eddig háromféle értékű kondenzátorral találkoztam, 30 pF, 200 pF, 300 pF. Tehát az egyes relé adókhoz, illetve a hozzá tartozó kisebb hullámkörzethez más-más kondenzátort építettek be. A 30 pF és a 300 pF a leágazásos tekercsekhez van beépítve, a 200 pF a leágazás nélkülihez. A kondenzátorok lapos bakelit Remix csillámkondenzátorok, 1% és 10% tűréshatárral. A szerelés tartalmaz egy rövid átkötést kékszínű vastag, „Orion pamut" vezetékből. Az antenna és föld hüvely a tekercsek zománc-selyem litze huzalával vannak bekötve. Az egész szerelés a képeken jól látható. Ahogy a 122 leírásánál láthattuk, a shasszin egy rövidre záró dugó helyére kell bedugaszolni, majd a rövidre záró dugót a hullámcsapda tetején levő hüvelyekbe kell dugni. így a hullámcsapda a rádió antenna bemenetével sorba kötődik.

Orion 144 B Használati utasítás részié Hullámcsapda


A készülék hátlapját kinyitva négyszögletes íurbonitlemezt látunk, amelynek két hüvelyében
a) hullámcsapda-rövidrezárót vagy
b) bakelitházas hullámcsapdát találunk.

Az a) esetben a készülék hullámcsapda nélkül dolgozik, a hajlított fémrúd a megszakított antennavezeték rövidrezárására szolgál. Ügyeljünk tehát arra, hogy biztos érintkezése legyen. Elvesztése esetén 3157-D rendelési szám alatt kérjünk a gyártól pótlást.

A b) eset csak nagy adóállomás közvetlen közelében (elsősorban 200—400 m-es hullámhossz esetében) fog előfordulni. Ilyenkor tehát a rövidrezáró helyére a hullámcsapda két dugasza kerül, a fémrudat pedig a bakelitházba zárt csapda fedelén lévő két hüvelybe dugjuk.

A hullámcsapda fedelére ragasztva látható annak az állomásnak a jele, amelyet a csapdával kiszűrhetünk. (P1.: Bit. I. = Budapest I., Ny. = Nyíregyháza, stb.)

A gyárilag behangolt csapda vasmagját szigetelt vasmagcsavarhúzóval állítsuk be úgy, hogy a szűrés a leghatásosabb legyen.

A fadingautomata működése miatt a szűrő beállítása közben a készüléket kissé a kiszűrendő állomás mellé kell hangolnunk.

Ha a rövidzáró villát nem dugjuk be a hullámcsapdába, az antennakör nyitva marad. Ha a bedugaszolt hullámcsapda tetejére bedugaszolunk egy másikat, akkor a kettő sorba kötődik, de a felső antenna-föld hüvelyébe a rövidre záró villát feltétlenül be kell dugni. Az egész jó és ötletes megoldás, csak a rövidzár villát nem szabad elfelejteni mindig visszadugni a megfelelő helyre. Ha külön bármilyen rádiókészülékhez használjuk, a hullámcsapdát bedugaszoljuk a készülék antenna-föld hüvelyekbe. Ilyenkor a hullámcsapda tetején levő antenna-föld hüvelyekhez csatlakoztatjuk az antennát és a földet. Esetleg az lehet zavaró, hogy külsőre villanyantennának is nézhette bárki régen is, bedugta a konnektorba és lefüstölt az egész. Nekem van egy leégett példányom, ezzel is lehet, hogy ez történt. Az hogy a gyakorlatban is mennyire használhatók ezek a hullámcsapdák, illetve melyik variáns melyik frekvenciához való, meg kellett elektromosan is vizsgálnom őket.Erre legalkalmasabb műszer a Q-mérő, mint minden rezgőkör vizsgálatára legjobb eszköz. Az csak természetes, hogy a hullámcsapdák a középhullámra készültek. Tehát a tekercs nagyjából egy középhullámú rezgőköri tekercsnek felel meg, ezt bizonyítja a használt kondenzátorok értékei is. Igya tekercsek nagyjából egyformák, mindegyik verziónál, teljesen mindegy leágazásos vagy sem. A leágazások használata a rezgőkör hatásfokát javítja, de készült leágazások nélkül is. A huzal 10 x 0,1-s szürke zománcselyemszigeteléssel. A tekercs kereszttekercseléssel készült, 5-6 mm szélességgel, viasszal, papírcsíkkal rögzítve. A leégett példányomat visszatekercselve a pontos menetszám is megvan: 20+25+55 menet. Ez összesen 100 menet, tehát a 300 pF kondenzátorral kiadódik a Budapesti, hullámhossza.


Három épnek látszó hullámcsapda Q-mérővel való mérése során kiderült, hogy a csillámkondenzátorok kivétel nélkül szakadtak voltak. Tehát aki ilyen hullámcsapdát használni is akar, akkor a kondenzátort feltétlenül cserélje ki jó minőségű új kondenzátorral. Javaslom, hogy az eredeti régit ne dobja ki, csak egyik lábát forrassza ki és maradjon a helyén, mögéje takarásában forrasszon be egy modern kisméretű új kondenzátort. A mérések során 50-100-as Q értékek adódtak, a magasabb érték a leágazásos tekercseknél adódott. A rossz kapacitások helyett a Q-mérő forgókondenzátora szolgált a mérésekhez. A három verzió három értéket adott. 30 pF-nél 1500-1600 KHz, 200 pF-nél 700-800 KHz, 300 pF-nél 540-600 KHz hullámsávok jöttek ki. Valószínű, hogy más értékű kondenzátorokkal más hullámhosszra is készült a hullámcsapda. A méréseket Tesla BM31 1 E típusú Q-mérővel végeztem. Akinek a bemutatott 3 verziótól eltérő példánya van, kérem, jelezze felém.

Kóger László



RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2012.1.2