Capri és Capriola „A széphangú"
Folytatva a kelet-német rádióipar készülékeit, bemutató sorozatunkat most az 1960-as évek közepén megjelent két rádiótípust ismertetem, a Goldpfeil Hartmannsdorf gyárában készült Capri Typ:6401 és a Capriola Typ: G6013 nagyszuper készülékeit.

A két készüléket érdemes párhuzamosan bemutatni, mivel belső fokozatai és elektromos felépítésük majdnem azonosak. Külső megjelenésükben, a hullámsávokban és a hangfrekvenciás erősítőikben különböznek egymástól. A Capri jelent meg először, majd rövidesen követte a Capriola, utóbbi külső megjelenése véleményem szerint eléggé ronda, de kárpótol bennünket a hallgatása. Én a Beethoven továbbfejlesztésének tartom őket a sztereó hangzás megvalósításának irányába, megtartva a kimagasló műszaki és akusztikai paramétereket. Rendkívül széphangú, érzékeny és szelektív rádiók, bár enyhe „dobozhanggal" sajnos rendelkeznek, mégis a '60-as évek csúcskategóriáját képviselik. A sztereó hangzás elterjedéséhez köthető mindkét készülék, sztereó erősítővel és beépített nagyteljesítményű hangszórókkal készültek, de valójában az FM sztereó adások vételére még nem voltak alkalmasak gyárilag. A tranzisztoros sztereó dekóder helye kiépített a Capriolában, külön megvásárolható és beépíthető volt, de a magyar piacra nem építették be gyárilag.


A Capri és a Capriola rádiófrekvenciás kapcsolása, KF fokozatai valamint az URH FM tuner teljesen azonosak, úgy is nevezhetném modul rendszerűek, mivel egyes fokozatok külön panelokon készültek, könnyedén cserélhetőek. Eltérés a hullámváltóknál és a hullámsávoknál van.

Az URH tuner ECC85-el felépített keverőegység OIRT sávra hangolva, kapcsolása a megszokott, két különbség viszont van. A hangolás forgókondenzátoros, valamint bekapcsolható varicap diódás AFC áramkört is tartalmaz. Csöves URH keverőknél nagyon gyakori a melegedés okozta elhangolódás, amit a beépített AFC áramkör hatásosan kompenzálni tud.

Az FM KF erősítő 4 elektroncsővel és germánium diódás FM demodulátorral készült 10 hangolt körrel, amely a kitűnő érzékenységet garantálja. A KF rezgőkörök aránylag kisméretű alumínium serlegekben foglalnak helyet, elkülönítve az AM KF rezgőköreitől. A hangoló vasmagok ráöntött műanyaggal készültek hatszögletű, menetes kiképzéssel, amelyek könnyen hangolhatóak és nagyon praktikusak, mert kiküszöbölik a vasmagok beletörésének veszélyét. AM KF 460 KHz, FM KF 10,7 MHz, amit a KF serlegeken feliratoztak. AM fokozatok a két rádiónál a hullámsávok felosztásában különböznek. A Capri hullámsávjai: hosszú, közép és 4 nyújtott rövidhullám (1,9-26,4 MHz). A Capriola hullámsávjai: hosszú, közép és rövid (5,65-10,1 MHz).


Az AM hangolás hármas forgóval történik, tartalmaz egy RF előerősítőt EF89-el, a KF erősítő 3 fokozatú, összesen 9 hangolt körrel. Az első és második KF csatolása AM vételnél az AFC nyomógombbal változtatható, amely a sávszélességet és szelektivitást változtatva hangszínezet változást is eredményez. Sávszélesség 3 KHz, vagy 7 KHz. A hangolásjelző mindkét típusban EM84, a Capriola tartalmaz egy második EM84-et is a sztereó vétel kijelzésére.

A készülékek tartalmaznak egy forgatható ferrit-antennát a H-K hullámsávokra, valamint egy beépített URH dipól-antennát, amely a káva belső tetejére felragasztott alumínium fóliából készült.
A hangfrekvenciás fokozatok felépítése nem azonos. Mindkét készülék sztereó végfokozatot tartalmaz, két nagyméretű, közel 30 cm-es ovál mélyhangszórót és két magas sugárzót rendkívül szép hangzással. Mély- és magas hangszínszabályozók az előlapon helyezkednek el. A Caprinál a balansz potméter az egyik magas sugárzó díszrácsába került beépítésre.

A Capri 2 db. EL84-es végerősítővel készült és hatásos nyomógombos hangregisztert is tartalmaz az előlapon. A Capriola két ellenütemű végerősítőt tartalmaz 4 db. EL95-el, hangregisztere egyfokozatú, amely kiiktatja a hangszínszabályozó potmétereket. Külső hangszóró csatlakozási lehetőség, magnó és PU bemenet van.

Eddigi tapasztalatom mindkét készülékre nagyon pozitív, a megbízhatóság jellemzi őket. Stabil és széphangú rádiók kimagasló vételkészséggel. Szerelésük praktikus, aránylag minden hozzáférhető, javításuk és hangolásuk egyszerűen megoldható. A hullámváltó csuszkák is könnyen kivehetők tisztításkor.

Apróbb hibaként említem az alkalmazott csatoló papírkondenzátorok meghibásodását, valamint komolyabb fejfájást okozó hibaként említem a hálózati kapcsoló és a hullámváltók anódfeszültséget kapcsoló bronz érintkezőinek felégését. Sajnos a keletkező szikrázástól előfordul a vékony érintkezők teljes felégése.

Megjegyzem, hogy a fotókon szereplő Capriba egy általam készített sztereó dekóder került beépítésre, valamint egy második URH tuner is beleépült, így ez a készülék OIRT és CCIR sávos valódi sztereó rádió lett. Az Ezermester boltokban kapható volt akkoriban szinte minden részegysége külön-külön nagyon sokáig, még CCIR tunert is láttam, amit sajnos hamar elkapkodtak egyéb rádiók áthangolásához CCIR sávra, de gyári sztereó dekóderhez nem tudtam hozzájutni akkoriban, amelyet a Capriolánál a kiépített foglalatba helyezve máris sztereóvá válhatott a készülék.
Külön köszönet illeti Apsitos István gyűjtőtársunkat a nekem ajándékozott Capriola rádiójáért.

Herczeg István Veszprém www.radiotvmuseum.hu










RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2010.12.19