Készülékek „21-es" színüveg csövekkel Philips 548 A (1947-48)
Ez a készülék a 2008. augusztusi számunkban leírt „Népszuper" luxusváltozatának tekinthető. A külső forma, a skálamegoldás nagyon hasonló, de ebben a készülékben két hullámsáv, rövid és közép, varázsszem, hangszínkapcsoló és gramofon bemenet található. A hangszín beállítása a kimenőtrafó szekunderoldaláról történő negatív visszacsatolással történik.

Philips548A.jpg

Ref: Kádár Géza: Rádió vevőkészülékek kapcsolása I.

A felépítés ismertetését röviden el lehet intézni. A Philips készülékekre jellemző hálózati trafó, fölötte a ferdén álló AZ 1-es egyenirányító, párhuzamos gerjesztésű hangszóró, a végcső az első elkóról kapja az anódfeszültséget, az előfeszültségeket a negatív ágban elhelyezett ellenállások biztosítják. A második elkó előtti szűrőellenállást az AZ 1-es cső foglalatára forrasztották. A hangszín és gramofonkapcsolót a készülék baloldalán találjuk, a hullámváltás az állomásválasztó forgatógomb ki-be mozgatásával történik, minta későbbi olcsó Orion készülékeknél. A hullámváltó egyszerűsége annak köszönhető, hogy a modulátor rezgőköri tekercsét váltja csak, és az oszcillátor rövidhullámú része induktív visszacsatolású, a középhullámú rész Colpitts kapcsolású (lásd: Magyari Béla: Rádiótechnikusok zsebkönyve 1954.)


A készülék kidobozolásához le kell forrasztani a hangszóróról a három, a hálózati kapcsolóról a két vezetéket, leszedni a forgatógombokat, az oldalsó gombot a tengellyel együtt a rögzítő csavar oldása után kihúzni, az alsó négy paneltartó facsavart! (ez szokás volt a szűkösebb időkben) kicsavarni, a varázsszem foglalatát és a skálalámpát tartó csavart meglazítani. A skála üveget csak úgy lehet kiszedni, ha előbb a hangszórót tartó előlapot, majd a vízszintes rögzítő lécet kiszereljük.


A panelt felülről nézve látjuk középen a forgókondenzátort, mellette a kimenőtrafót, a hátsó sorban a csövek között a jellegzetes „kis Philips" KF trafókat, ezeknél a (csillám vagy kerámia) rezgőköri kondenzátorok az árnyékoló serlegeken kívül, a tekercsek alatt vannak elhelyezve. Érdekesség, hogy az alumíniumserlegekre és a forgó házára rá van nyomtatva a készülék sorozatszáma (7421). Az egyik fotón bemutatjuk a KF trafó szerkezetét. Ennek az elrendezésnek az volt a hátránya, hogy a hangolással a csatolási tényező is változott. A serleg peremezése előtt a trafókat behangolták, miközben a tekercsek távolságának változtatásával a csatolási tényezőt beállították. A kondenzátorok értéke a felirat szerint 104 pF.

A panel alulnézetéből kitűnik, hogy Philips szokás szerint a tekercsszerelvényt a hullámváltóval egybe építették. Hiába keressük a rövidhullámú oszcillátor tekercset, a középhullámú oszcillátorral van egy csévetestre készítve. Ebben a tekercsben két vasmag van, a készülék felülivel a középhullámú, a túloldalival a rövidhullámú oszcillátor hangolható. Az alkalmazott vasmagok rövid, finommenetes, 6 mm átmérőjű porvasak, az ellenállások téglavörös színűek. Az én példányomban a potméter Preh gyártmányú, valószínűleg nem eredeti.
Egy ilyen egyszerű, a gyűjtők által nem sokra becsült készülék rendbehozatalából is sokat lehet tanulni, és bennük sokszor lehet érdekességet találni.

Simoncsics László




RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.8.4