Emlékem a Beethowen ll.-ről

Örömmel olvastam a Hercegh István cikkét az NDK „csodarádióról", a Beethowen ll-ről. Ez tényleg csodálatunk tárgya volt, az első olyan rádióvevő Magyarországon, melynek külön magashangú hangfrekvenciás végfokozata van és alkalmas URH-FM vételre. Nem a korabeli szokásos vágással vagy negatív visszacsatolás manipulálásával alakította a magas kiemelést, hanem külön végfokkal, külön hangszóró rendszerrel. Ez akkor nagy újdonság volt. Az URH-FM adó megjelenésével kicsit magas-hang mániásak lettünk, nagyon élveztük, hogy az új technika hallhatóvá tett csilingelő „üveghangokat" is. Ma már ez természetes.

Nos, hogy a Beethowen II. miért maradhatott meg a CCIR sávon? És ez miért kerülte el az illetékesek figyelmét? Nem kerülte el, de a Posta Rádióműszaki Hivatal műhelye által fejlesztett és legyártott kísérleti 1 kW-os URH adóberendezést (természetesen) az Európában általánosan használt CCIR sávra tervezték és abban a sávban kezdett üzemelni 1956 őszén, még 250W-al, 89,2 Mc-on. Azonban URH-FM sávra nem voltak magyar gyártású vevőkészülékek, az ipar késve látott neki a gyártásnak, valószínű, hogy a forradalom eseményei, a több hónapos kiesés is késleltette a gyártást. Ezért importáltak gyorsan az NDK-ból vevőkészülékeket, mert 1957 elején a Széchenyi-hegyi Hargita-házból 1 kW teljesítménnyel újra megindult a kísérleti URH műsorszórás. Az Orion gyár 1958-ra utolérte az igényeket, a Bruxelles-i világkiállításon már szerepelt, sőt aranyérmet kapott az AR 612-es „Pacsirta" vevőkészüléke, melyen fogható volt az URH-FM sáv. Természetesen az „illetékesek", de elsősorban szovjet tanácsadók felfigyeltek a CCIR sávot használó Magyar Rádióra, aggódva észlelték, hogy magyar rádióhallgatók jugoszláv és osztrák URH műsorokat vesznek készülékeiken. Állítólag felmerült a rádiózavarás ötlete, de helyette más megoldást választottak: átterelték a magyar műsorszórást az OIRT sávra. Mégpedig rendkívül gyorsan. Két évvel az URH kísérleti műsorszórás megindulása után „ajándékként" érkezett Budapestre két darab 2 kW-os szovjet URH-FM adóberendezés, melyből az egyiket 1959. augusztus 20-ra a Széchenyi-hegyen be is üzemeltek. Ez az adó 66,37 Mc-on kezdett sugározni, a második példány Pécsre került. A vevőkészülék tulajdonosokat felszólították, hogy szakszervizben hangoltassák át készülékeiket az OIRT-sávra. Még másfél évig hagyták üzemben a CCIR-sávú 1 kW-os adót, azután leállították és áthangolták. A Beethowen II. tulajdonosok törhették a fejüket, hogy áthangoltassák a készüléküket, vagy magas antennát építsenek, és a külföldet hallgassák?

Az URH-adó kezelőjeként 1959-60-ban a Széchenyi-hegyi TV adótoronyban egy Beethowen II. vevőkészüléken hallgattuk a kisugárzott műsort, ezt használtuk URH monitornak.

Balás Dénes, Kunszentmiklós



RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2010.4.6