"1939-40-es Néprádió" átalakítása ECL 11 csőre

Örömmel olvastam Nagy Attila cikkét az 1939-40-es Néprádió átalakításának változatairól, mivel magam is kísérleteztem hasonlóval. Ahogy mondani szokás a téma örökzöld, mindig vannak, akik új gyűjtőként szeretnék megszólaltatni régi készüléküket.

(Szándékosan nem írok Horthy-Néprádiót, mert az államfő nevének semmi köze nincs ehhez a készülékhez. Kapcsolása Németországból származott, ott viszont a készüléket Göbbels-pofának hívták és nem Hitler-Néprádiónak.)
Két szemlélet lehetséges: mindenáron megszólaltatni a készüléket, vagy restaurálni és az eredeti állapotot helyreállítani.

Többen vannak, akik úgy gondolják, hogy mindegy, csak szóljon.

A legnagyobb merénylet, amit személyesen elkövettem egy ilyen készülék ellen, jelentős átalakításokkal járt, egy 1950-es Néprádió hangszóróját, kimenő transzformátorát és elkóját tettem bele a készülékbe, ECL11-es csővel és egy kis 220/6Voltos transzformátorral. Talán mondanom sem kell, olyan állapotban került hozzám a készülék, hogy már szinte mindegy volt mit művelek vele...
A legkevesebb átalakítással és legkönnyebb visszaalakítási lehetőséggel egy másik (saját) készüléket szólaltattam meg, ebben csak a VCL11 hiányzott.

Házi „raktáramban" VCL 11 -et nem találhattam, ECL 11 -es csőveket viszont többet is. Az ECL11 alkalmazásához foglalatot nem kellett cserélni, mindössze egy kis 15VA-es 220/6Voltos transzformátorra volt még szükség. Mivel az egyenirányítást másképpen megoldani nem akartam, GDK7 diódát kötöttem be az egyenirányító cső foglalatához. (A dióda alkalmazásával megmaradt az eredeti foglalat és annak lehetősége, hogy egy "döglött" VY
csövet tegyek az eredeti helyére.) Ezután már csak elkókat, a 2,5 kOhm szűrőellenállást kellett cserélni és az audion anód ellenállásán lévő 200 pF kondenzátort, ugyanis a kondenzátorok az elmúlt hatvan év alatt megöregedtek.
Az átalakítás után a készülék feléledt, antennával és földeléssel a Kossuth-adót erős hangerővel hozta és hozza ma is, ha bekapcsolom.

Úgy gondolom, ha valakinek szándékában áll megszólaltatni egy ilyen Néprádiót és van ECL11 -es csöve, érdemes megfontolni egy ilyen átalakítást.

A közölt kapcsolási rajzon a kimenőtranszformátoros átalakítás-változat látható.


Bálás B. Dénes
HA 8 BDE
Kunszentmiklós

RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2011.8.28