Orion 344

ORION 344 ->

E cikk keretében az Orion háborús évek alatt gyártott rádiósorozatának egy másik klasszikus darabját szeretném bemutatni, mely sok gyűjtőtársam gyűjteményében megtalálható és a börzéinken is fellelhető. Felépítése egy klasszikus középszuper: 1. UCH 4 oszcillátor + keverő; 2. UCH 4 KF erősítő + hf előerősítő; UBL1 végerősítő + demodulátor; AZ 1 hálózati egyenirányító. A shasszi mechanikailag teljesen azonos elődjével az Orion 244-el. Külsőre azonban sokkal szebb és a skála is nagyobb, mint az elődjéé és háromszínű. Ami külön érdekessége ennek a készüléknek a két darab oktálfejes UCH 4 trióda-hexóda és az ugyancsak oktálfejes UBL 1. Ilyen típusú csövekkel más Orion rádióknál nem találkoztam. A három sorbakötött fűtőszálú cső az autótrafó egyik külön leágazásáról van táplálva, míg az AZ 1-nek és a skálaégőknek külön tekercseik vannak. Amikor először vettem le a hátlapját e külsőre „normálisnak" kinéző készüléknek, az volt a benyomásom hogy a rozsdamarta shasszi egy MÉH telep ócskavas kupacából került a dobozba! A rozsda lett volna a kisebbik probléma, de a félig kiforgatott forgókondenzátorba belekövesedett a por és az esővíz keveréke. És hogy még nagyobb legyen az „öröm" hiányoztak az összes csövek, a trafó feszültségváltója, az UBL 1 rácssapkája és a lemezjátszó csatlakozás. A shasszit a rozsda eltávolítása után át kellett fessem ezüstszínű festékkel, a „becementesedett" forgót kicseréltem egy azonos típusúval egy Orion 444 roncsból. A feszültségváltót lemásoltam az Orion 244-ről, a hiányzó UBL 1 rácssapkát újracsináltam, és ezúton köszönöm R. Nagy József gyűjtőtársamnak a róla készült fényképet és pontos méretrajzot. A papírkondenzátorok belsejének cseréje után következett a próbaindítás, amiből sajnos nem lett „énekes muzsika", ugyanis a KF trafók csillámkondenzátorai szakadtak, illetve megváltozott értékűek voltak. Kondenzátorcserék és újrahangolás után már megszólalt, de csak a modulátorforgóra kapcsolt antennával. Hosszas keresgélés és bosszankodás után sikerült megtalálnom, hogy hova forrasszam vissza a két leszakadt bemenőköri tekercskivezetést, hogy végre megszólaljon középhullámon. Ezek után már csak a hullámváltó csúszó érintkezőit kellett újraigazítsam, hogy a rövidhullám is működjön.

A sok türelmet igénylő munka végre meghozta édes gyümölcsét: a rozsdás ócskavasat tartalmazó "szemetesládából" újra működő, és ha nem is új, de normális kinézésű rádió lett. Szerintem egy restaurátor nem kaphat ennél nagyobb jutalmat a munkájáért.

Neszplák Ferenc, Máramarossziget




RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság, Dokumentumok :: Restaurálás
2009.10.6