ZENITH"1-B" Hangoló oszcillátor

Azt hiszem, hogy gyűjtőtársaim körében nem kell bemutatni Zelenka Lászlót és munkásságát. A Rádió Technika 1940. novemberi számában megjelent cikkében írja, hogy "sok ízben és régen tárgyaltunk arról, miként lehetne egyszerű, olcsó eszközökkel feljavítani az amatőr laboratóriumok és kisebb rádióüzemek műszaki felkészültségét, hogy az oly rohamosan fejlődő technikai követelményeknek sikerrel megfelelhessenek."

A ZENITH "1-B" szignálgenerátor az 1940-es év második felében jelent meg, mint "Az igazi rádiós igazi segédeszköze, igaz barátja! Nemcsak oktató, de kenyérkereső eszköze is!" Az első változat 125 pengőbe került. A második változat, mint „végleges kivitel" hirdetésként a Rádió Technika 1941. májusi számában látható. Ára a továbbiakban már 160 pengőre emelkedett.

Valószínűsíthető, hogy a két változat között lényeges áramköri differencia nem volt; erről tanúskodik a Zelenka "Labor III." elnevezésű munkafüzetében 1940. december 9-i dátummal fennmaradt kapcsolási és műszaki dokumentáció. Mint a bemutatóban írja, a kis szignál a korabeli nemzetközi előírásoknak „igen jó megközelítéssel mind eleget tesz. Öntvényből készült fémdoboza, vastag előlapja, a belső rezgőrendszernek kettős árnyékolása úgy a kapacitív, mint a mágneses szórómezőt minimális értékre csökkentik olyannyira, hogy igen érzékeny, 6-8 lámpás vevőkészülékek mérése is jól végezhető." Egy Bartók Béla úti rádiósműhely felszámolása során jutottam hozzá az 50-es sorozatszámú készülékhez, mely a végleges változatú kivitel képét mutatja, és egyéni rendelésre készülhetett. A kapcsolási rajz e készülék kialakítását követi. A transzformátor-nélküli, egyen- és váltakozófeszültségű hálózatra kapcsolható, LC szűrőtagokkal ellátott tápáramkör egy virtuális földeléssel rendelkezik, mely galvanikusan nem, de rádiófrekvenciás szempontból azonos a külső fémházzal. A VCL-11-es cső tetróda része induktív hárompont kapcsolásban képezi a 400 Hz-es hangfrekvenciás generátort, mely a klasszikus Hartley-oszcillátor. Előnye a gazdaságosabban kivitelezhető, visszacsatoló tekercset nélkülöző kistranszformátor, mely egyben megoldja a szekunder oldali kicsatoló tekercs révén a hangfrekvenciás fokozatok vizsgálására alkalmas 400 Hz-es jel önálló felhasználhatóságát, (és egyben külső modulációs lehetőséget is biztosít a K1 kapcsoló nyitott helyzetében). A VCL-11-es cső trióda része, mint induktív visszacsatolású, hangolt rácskörű nagyfrekvenciás oszcillátor működik. A sávválasztó kapcsoló, a ferritmagos tekercsek és a kapacitív tagok egy külön alumínium dobozban lettek elhelyezve és három rövid kábellel csatlakoznak a csöves egységhez. Ugyanígy kettős árnyékolású a nagyfrekvenciás jel kimeneti osztója, melyből közvetlenül vezették ki a mintegy félméteres árnyékolt mérőkábelt; a csatlakozás banándugós megoldású.

Rékai János Budapest

Update: Photos: Első Zalai Rádiómúzeum Alapítvány








RMK Nosztalgia Rá dó Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádó Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2009.10.12