Az uj rádióévad 1931

Az idén a szokottnál korábban kezdődik meg az uj rádióévad és szokatlan élénkséggel dolgoznak gyáraink és laboratóriumaink újdonságaikon, amint azt a most megnyílt rádiókiállitás is bizonyítja. Tudományos téren is erős munka folyik: az ultrarövid hullámotk felhasználása, az egyenáramú közvetett fűtésű, lámpák, a távolbalátás uj vívmányai mind egy-egy fejezetét adják ennek a lázas munkának.

Az egész világra kiterjedő gazdasági válságban a legjobban ugylátszik a rádiótechnikusok, hogy ugymondjuk, a rádió katonái vetik magukat a harcba: nem tétováznak, nem esnek kétségbe, hanem előretörnek és minden erejüket megfeszítve küzdenek a haladásért. Erről tesz tanúbizonyságot a rádiókiállitás is, mélyről lapunk más helyén számolunk be. A magyar ipar nagy sikere, melyet ezzel a kiállítással elért, őszinte örömmel tölt el mindnyájunkat, hiszen az elért sikerben sok amatőrtársunknak van része, akik amatőrökből lettek hivatásos munkáiéi a rádiótechnikának.

A kiállított uj készülékek szellemes megoldását vizsgálgatva, sokszor, mintha egy-egy ötletes amatőrnek kezére ismernénk.

Ez ismét igazolja azt, a már régebben kifejtett felfogásunkat, hogy a rádió-iparnak legnagyobb támasza az amatörizmus és csak ott lehet virágzó az ipar, hol az amatőrizmus erős és tevékeny. Ez azonban amilyen örvendetesen hangzik, kötelességet is jelent. Azt a kötelességet, hogy tehetségünk szerint minden erőnkkel igyekezzünk mi is, amatőrök.

Az uj rádióévad sok ilyen újdonságot hoz, melyek az eddigiektől jelentékenyen eltérő uj érveket és megoldásokat tartalmaznak, igy az uj utakon kell dolgoznunk nekünk is. Ez annyit jelent, hogy sók ujat kellene tanulnunk és amit megtanulunk, alkalmaznunk kell.

Voltak egyesek, akik az amatőröket erre a munkára nem tartották képesnek, hiszen már régebben, a hálózati készülékek elterjedése idején halottunk oly hangokat is, hogy az ilyen komplikált készülékek megépítésére az amatőrök már képtelenek. Azóta eltelt 1 - 2 esztendő és ma már nagyon könnyen és olyan élvezettel építik olvasóink a hálózati készülékeket, mint azelőtt a telepeseket. Még ezen túlmenően is a mi tapasztalatunk szerint igen gyakran megtörténik, hogy ha elégedetlenségről egyáltalán lehet sző, az azért nyilvánul meg, egyes olvasóink részéről, mert még többet nyújtó, tehát még komplikáltabb készülékeket kívánnak.

Az uj évad újításaival erre tág tér nyílik, mert a hangolás, nagy- és kis-frekvenciaerősités terén feltűnt és a csőtechnika vívmányaival összefüggő egyéb újítások egészen uj készülékek tervezését teszik lehetővé. Hozzájárul ehhez a távolbalátás, rövid hullámok, műszertechnika stb. számos kérdése, melyek mind jelentékeny feladatokat jelentenek.

Lapunk hasábjain fokozatosan kívánunk foglalkozni mindezekkel és nemcsak az újítások ismertetésével kívánunk foglalkozni, hanem ugy mint eddig is, részletesen át fogjuk dolgozni azokat ugy, hogy olvasóink könnyen felhasználhassák, így például a sávszűrőkről még egy-két hónappal ezelőtt kénytelenek voltunk azt írni, hogy házi elkészítésük nem lehetséges, most már minden valószínűség szerint már a következő számban közlünk egy olyan sávszürős készüléket, melyet teljesen házilag készíthetnek el olvasóink. A rádiótechnikusok, a nagy gyárak egészén más eszközökkel dolgoznak és ezért minden újításnál szükséges az ilyen átdolgozás, melj az újítás értékének teljes egészében való megtartása mellett lehetővé teszi a házi elkészítését. Ezt lapunk egyik legfontosabb feladatának tartjuk és meg vagyunk győződve, hogy az uj évad újdonságainak alkalmazása sok elvezetet fog szerezni olvasóinknak.

Forrás: Rádió és Fotó amatőr 1931/9.sz

RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu
Dokumentumok :: <1930, Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2012.1.15