Konzervdobozokból készült rádió
Weber Imre a hadifogolytáborban használt rádiót épített meg (Ezt a cikket a helyi újság közölte tagtársunkról, Weber Imréről)


Hildesheim. Német hadifoglyok Szibériában, 1945-ben képesek voltak-e drótból, fahulladékból, két konzervdobozból rádiót építeni, ahogy mesélték? Igen, Weber Imre Hildesheimből bizonyítja, mivel maga is megépítette.


A születette magyar 1956-óta Hildesheimben él, amikor hobbijából szakmára váltott. Már tizenéves korában saját rádiót barkácsolt. Most, hogy már öt éve nyugdíjas: „a foglalkozásomból ismét hobbira váltottam, így bezárult a kör", mondja a 71 éves férfi, és nevet. Weber Imre tagja egy rádiótechnikáért rajongók egyesületének. Ott hallott a legendás szibériai rádióról.

Német hadifoglyok a távoli Oroszországban, a világtól elzárva állítólag rádiót építettek maguknak, akarván tudni, hogy a történelem, amelynek maguk is részesei, hogyan alakul.

Weber Imre mondja: „a főprobléma, hogy szükség van egy kondenzátorra, amellyel a frekvenciát szabályozni lehet. Ezt a problémát oldották meg a foglyok egyszerűen, de zseniálisan: két különböző méretű, egymásba tolható konzervdobozt tábori levelezőlappal szigetelve pontos tolókondenzátor adódott. Az antenna nem volt probléma: nyolc méter kábel, amely mindenhol hevert, teregető kötélnek álcázva, fejhallgatót a repülős sisakból, huzalt a Wehrmacht teherautókból építettek ki".

Két hónapig vajúdott ez Weber Imrében, mire elhatározta magát, leült és megépítette a rádiót. Csak a körülményeknek megfelelő szerszámokat használt: csupán fogókat, öreg konzervdobozokat (korábban Sauerlander kolbász volt bennük), szöget és követ (kalapács helyett). Egy kiszolgált főzőkanál tartotta szilárdan a készüléket, az összes elektromos kötést összecsavarva készítette (forrasztópáka nem volt).

Két héttel később jött el a barkácsolás nagy pillanata. Weber rákapcsolta a rádiót egy 12 voltos áramforrásra (Szibériában ez egy öreg teherautó akkumulátor volt), feltette a fejhallgatót (egy jó példányt a húszadik századból) és figyelt. A történelem iróniája, hogy azt hallotta: Rádió Moszkvai Egy kicsit nyomta a konzervdobozt: Rádió Budapest, a hazájából, még egy kis darab a Sauerlander kolbászból: NDR II, London ás más adók. Minden stimmel. A saját készítésű hadifogoly rádiót nem szabad a barkácsoló pincéjében elrejteni.

Weber Imre: „szeretnék ittAchtumbanegy kis rádiómúzeumot létrehozni, végül is néhány éve gyűjtök öreg rádiókat". A rádió-és TV technikus büszke arra, hogy minden régi rádiója működőképes. Például a Népvevő 1938-ból, amelyet Ausztriában gyártottak és a formája miatt „Goebbels-snaucernek" neveztek. Még az eredeti csövek vannak benne, és sajátságosan szól, amikor a náci propaganda készülék kicsit pléhhangon, de érthetően a mai rádióprogramot közvetíti.
(A fordító megjegyzése: legközelebb tájékoztatást kérünk Weber Imrétől a rádió felépítéséről.)

Kismértékben rövidítette és fordította: Simoncsics László
A kép aláírása: Weber Imre a hadifogoly-tábor rádiót megépítette. Két konzervdobozt tologat, ha Rádió Moszkvát, Londont,
Budapestet vagy NDR ll-t akarja hallgatni.




RMK Nosztalgia Rádió Egyesület lapja - Megjelenik kéthavonta, ingyenesen az Egyesület tagjai részére
Főszerkesztő: Kóger László, Szerkesztés: Biliczky István, Kiadás: Szécsényi Lajos
RMK Nosztalgia Rádió Egyesület székhelye: 1800Bp., Bródy S. u. 5-7. Elnök: Kóger László tel.: (06-30) 378-6633 kogerradio@citromail.hu

Dokumentumok :: Nosztalgia Rádió Hírújság
2011.10.12